Розпуск Ради відразу після перемоги Зеленського: названа вирішальна дата

Закон України передбачає кілька способів розпуску парламенту, якими зможе скористатися новий президент Петро Порошенко або Володимир Зеленський

21 квітня відбудеться другий тур президентських виборів. Вже зараз експерти задумалися над майбутніми призначеннями на ключові пости, які будуть робити переможці виборчих перегонів. Журналіст Мустафа Найєм розповів, що буде з Верховною Радою після інавгурації.

За словами екс-нардепа БПП, кожному з кандидатів на посаді президента понабоітся підтримка більшої частини парламенту. Тільки так новоспечений глава держави зможе призначити нового Генпрокурора, главу СБУ, МЗС і Міноборони. Мустафа Найєм не виключає, що Петро Порошенко після перемоги залишить на своєму місці Юрія Луценка, а Володимир Зеленський налагодить відносини з чинним урядом.

«На даний момент ні у Петра Порошенка, ні у Володимира Зеленського контрольованого більшості для таких (пере) призначень немає. Виникає питання, чи може новий президент розпустити парламент? Теоретично – так. На практиці, враховуючи терміни, думаю, нереально », – підкреслив експерт.

Згідно зі статтею 90 Конституції, Верховна Рада не може бути розпущена в останні шість місяців строку повноважень. Парламентарії прийняли присягу 27 листопада 2014 року. Тому крайній термін розпуску настане 27 травня. Інавгурація президента відбудеться, саме швидке, 3 травня. Після цього у Зеленського або Порошенко буде 23 дня для прийняття рішення по парламенту.

За словами Мустафи Найєма, схема «Батьківщини” 2007 року зараз не спрацює. Тоді фракція склала 150 мандатів і змусила Віктора Ющенка розпустити парламент. Однак поправки в законодавство тепер забороняють партії або блоку обнуляти виборчі списки. депутатів з інших організацій. Доведеться умовляти депутатів з інших організацій.

Якщо ж мандати складуть мажоритарники, в їх округах оголошуються довибори. До того ж, Верховна Рада може працювати при двох третин депутатів, обраних і прийняли присягу. А складання мандатів не скасовує їх обрання народом.

«Є як мінімум ще два способи», – зазначив екс-депутат. Згідно з Конституцією, у президента є право розпустити парламент, якщо вийде на 30 днів заблокувати його роботу. Або за місяць юридично довести відсутність коаліції.

Мустафа Найєм стверджує, що обидва способи нереальні через недостатнє терміну. У президента просто не буде місяці. А 27 травня настане період, коли розпустити Раду вже не можна.

«Таким чином, очевидно, що відразу після виборів почнуться торги, фракції висунуть свої вимоги і ключові президентські призначення виявляться під загрозою або будуть заблоковані. Довго умовляти сенсу теж не буде, чергові парламентські вибори повинні відбутися за все через кілька місяців », – завершив журналіст.

Джерело: Главред

Share
error: Content is protected !!